Om Rudenschöldskolan

Rudenschöldskolan • inriktningsskola • läsår 7-9 • 17 klasser och ca 370elever • 47 personal/31 pedagoger 

Rudenschöldskolan satsar på blandade grupper, där ungdomar med olika intressen, kön och bakgrund möts och samarbetar. I våra klasser, med cirka 20 elever i varje, vill vi skapa en gemensam värdegrund som hjälper eleverna att möta vuxenlivet. 

Rudenschöldskolan har Livskunskap som övergripande inriktning för all undervisning. Tillsammans med eleverna tar vi upp olika aspekter på hälsa, mänskliga behov och beteenden samt andra livsfrågor. Vi utgår från elevernas behov och vilja att växa. Särskilda temadagar i livskunskap ordnas också.  

Elevens val
Genom Elevenst val kan våra elever själva välja att satsa extra på ett visst ämne eller ett intresseområde.

Alla får hjälp att utvecklas 
I varje årskurs och i många klasser finns det elever som vill och behöver komma vidare inom olika ämnesområden. Vi försöker möta detta med mer utmanande uppgifter, till exempel avancerade kurser i matematik och specialarbeten av olika slag. De elever som behöver extra stöd för att klara av skolan får hjälp av arbetslagets pedagoger. Det kan gälla enskilda ämnen, periodvis eller schemalagt över terminen. 

I Ordlabbet finns det möjlighet att träna extra på stavning och läsning. 

Sidan uppdaterad 2011-08-16 av Tommie Kronlid

Kontaktinformation

Expedition
Ingela Thörnqvist
Telefon: 0510-77 06 60

Rektor
Ann-Catrin Rundkvist
Telefon: 0510-77 06 55

Rektor
Åke Stjernqvist
Telefon: 0510-77 06 87

Sjukanmälan till skolvärdinna
Telefon: 0510-77 06 64

Adress
Rudenschöldsgatan 3
531 50 Lidköping
Lidköpings kommun
531 88 Lidköping vid Vänern
Besöksadress: Skaragatan 8
Telefon 0510-77 00 00
Fax 0510-77 03 40
kommun@lidkoping.se