Delresultat i "Energismart kommunhus". 16 % minskad elförbrukning i november
Nu har vi fått resultatet från första månaden i tävlingen om "Energismart kommunhus". Under november har vi sänkt elförbrukningen i Stadshuset med 9 437 kWh. Det motsvarar en minskning på 16 % jämfört med samma tid förra året. Engagemanget i huset har varit mycket stort och vi har fått in många tips på hur vi kan spara ytterligare el.
Visst stämmer det att november 2010 var mycket kallare än november i år. När det gäller stadshuset så påverkar inte kylan elanvändningen i så stor utsträckning eftersom vi värmer stadshuset med fjärrvärme.
Det finns några områden av elanvändningen som har en koppling till kylan. Till exempel finns det en elslinga i garageuppfarten som sannolikt användes förra året i november men inte i år.
Vi bedömer att den största besparingen har gjorts genom en styrning av ventilationen så att den stängs av nattetid och att drifttiden har minskat på helgerna. Även installationer av närvarostyrning av belysning har haft effekt. Sist men inte minst har vi också märkt av en ökad medvetenhet och vilja att spara el hos de som jobbar i stadshuset.
# 2
tisdag, 13 december kl. 16:34
kalle Kula
Var det inte bra mycket kallare förra året även i November ?