Lidköpings kommun

Reningsprocess för Lockörns vattenverk

Steg 1: Intag
Det obehandlade Vänervattnet, råvattnet, tas sex kilometer norr om Lidköping i Kinneviken på ett djup av ungefär tio meter. Därifrån pumpas vattnet via en råvattenledning till vattenverket. Vid intaget passerar vattnet ett grovgaller som har till uppgift att avskilja större icke önskvärda föremål som till exempel fisk, löv, grenar, alger mm.
Bild på inblandningssnäcka

Inblandningssnäcka

Steg 2: Intag på vattenverket
Vattnet inkommer till vattenverket via en
så kallad inblandningssnäcka.

  

Bild på kemisk fällning

Kemisk fällning

Steg 3: Kemisk fällning
Vattnet innhåller ofta ämnen som ger vattnets dess färg och smak. Exempelvis kan det vara organiskt material och lerpartiklar. Dessa ämnen måste avskiljas och det sker genom tillsats av aluminiumsulfat. Kemikalietillsatsen
gör att föroreningarna klumpar ihop sig
och sjunker till botten. Det "rena" vattnet, som avlägsnats flockarna, leds vidare till sandfiltren genom rör i bassängen, se
bilden bredvid. Det finns små öppningar
på rörets ovansida som vattnet tar sig
igenom. Flockarna eller slammet som
sjunkit till botten transporteras till avloppsreningsverket för vidare behandling. 
   
Bild på inlopp för vatten från Råda ås

Inlopp för vatten från Råda ås

Steg 4: Tillsats av vatten från Råda ås
Nu när vattnets näst intill uppfyller Livsmedelsverkets krav på ett godkänt dricksvatten sker tillsats av Rådavatten. Rådavattnet hjälper till att balansera pH-värdet och vätekarbonathalten. 

  

Bild på sandfilter

Sandfilter

Steg 5: Sandfilter
Blandvattnet får nu filtreras genom
sandfilter där kvarvarande föroreningar
i vattnet fastnar i sanden. Sandfiltren
spolas rena 1-2 gånger per vecka så att dess funktion är 100 %. 

  

Steg 6: Desinfektion och pH-justering
Det rena vattnet lagras sedan i en lågvattenreservoar utanför vattenverket innan det distribueras på ledningsnätet. På vägen till reservoaren tillsätts:

- Klor-klordioxid för desinfektion, för att undvika ohälsosamma bakterier i vattnet och ute på ledningsnätet.

- Soda, för att justera rätt pH på vattnet. Om vattnet inte erhåller rätt pH kan detta orsaka korrosion på ledningarna.

Sidan uppdaterad 2010-06-29 av Christer Erngren

Kontaktinformation

Inget vatten i kranen?
Ring journummer 0709-150 935

Fakturering och felanmälan
Katharina Johansson
Telefon: 0510-77 13 60

Felanmälan efter kontorstid
Telefon 031-334 10 78

Ledningsnät, anslutningsavgifter
Jan Kristoffersson
Telefon: 0510-77 02 82

Besöksadress
Skaragatan 8, våning 3
531 88 Lidköping

Vattenverket
Telefon: 0510-77 00 35

Avloppsverket
Telefon: 0510-77 00 33
Lidköpings kommun
531 88 Lidköping vid Vänern
Besöksadress: Skaragatan 8
Telefon 0510-77 00 00
Fax 0510-77 03 40
kommun@lidkoping.se