Lidköpings kommun

Vem kan få en god man/förvaltare?

Allmänt


Runt om oss finns människor som av olika orsaker inte klarar av att sköta dag¬liga göromål som är naturliga för dom flesta av oss. Orsakerna kan vara sjuk¬dom, ålderdom, funktionshinder, missbruk eller psykiska problem.

Personerna kan finnas i alla åldrar från mycket små barn till gamla som vistas på våra servicehus och sjukhem eller personer som bor i eget boende men som på grund av t ex olyckor inte kan ta hand om sig själva fullt ut.

De flesta personer som har god man är dock äldre och inte så sällan med någon form av demenssjukdom.

Gemensamt för alla är att det finns ett hjälpbehov som inte kan uppfyllas på annat sätt. Ifall den enskilde kan få den hjälp han eller hon behöver på något annat sätt behövs i många fall inte en god man. En sådan hjälp kan exempelvis vara: hjälp från anhöriga, fullmakt eller hjälp från personal på ett särskilt boende.

Vad kan den gode mannen hjälpa till med?


Den rena omvårdnaden skall utföras av de olika sociala skyddsnäten och ingår inte i en god mans uppdrag, men de bitar av livet som rör skötseln av ekonomin och att bevaka sin rätt blir inte så sällan eftersatta. Många får naturligtvis hjälp av sina anhöriga men det är inte alltid som deras möjligheter räcker till och i bland är det t o m olämpligt att anhöriga har hand om den sjukes ekonomi. Den fråga om då blir aktuell är om det bör förordnas en god man för den hjälpbehövande.

Ett godmanskap är en helt frivillig hjälp. Omfattningen av arbetet varierar naturligtvis beroende på den hjälpbehövandes situation, men i de flesta fall handlar det om att ordna med betalning av räkningar, att se till att det finns fickpengar tillgängliga om den sjuke bor på t ex servicehus och att se till att den hjälpbehövande har det bra.

Målet för gode mannen bör vara att försöka skapa så bra livskvalité som möjligt för sin huvudman utifrån huvudmannens ekonomiska och personliga förutsättningar. Det är dock värt att understyrka att den gode mannen är en intressebevakare och inte i något fall en utförare av sociala insatser.

Förvaltare


Ibland är det inte tillräckligt att hjälpa någon på frivillig väg. Detta kan ske då någon som är ur stånd att vårda sig eller sin egendom inte på frivillig väg tar emot hjälp. I sådant fall kan en förvaltare utses som övertar ansvaret för den enskildes egendom och företräde den enskilde i alla angelägenheter som omfattas av förordnandet.

Vem kan ansöka om god man/förvaltare?


Ansökan får göras bl a av den enskilde själv, av förmyndare, av make, sambo och den enskildes närmaste släktingar.

För blankett för ansökan om god man/förvaltare, (klicka här)

Sidan uppdaterad 2010-06-18 av Christer Erngren

Kontaktinformation

Kommunjurist
Karin Grunselius
Telefon: 0510-77 01 85

Överförmyndare Lidköping
Inger Alteryd
Telefon: 0510-77 18 42

Handläggare överförmyndaren Lidköping
Ewa Sedström
Telefon: 0510-77 03 06

Handläggare överförmyndaren Essunga, Vara och Grästorp
Inger Alteryd
Telefon: 0510-77 18 42

Besöksadress
Stadshuset, Skaragatan 8
Lidköpings kommun
531 88 Lidköping vid Vänern
Besöksadress: Skaragatan 8
Telefon 0510-77 00 00
Fax 0510-77 03 40
kommun@lidkoping.se